2:18
    Jakub FAKSA
    (Sedláček)

Perfektní úvod šampionátu! Čeští junioři rozdrtili Polsko

Zahajovací duel mistrovství světa dopadl přesně podle představ. Reprezentace juniorů, která obhajuje zlaté medaile z let 2019 a 2021, nastoupila do základní skupiny v dánském Frederikshavnu dominantní výhrou 18:2 nad Poláky. Zároveň šlo o nejvyšší vítězství v historii vzájemným zápasů na šampionátu.

Polsko – Česko 2:18 (1:7, 1:7, 0:4)

Počátek duelu byl poměrně překvapivý, jelikož Česko nevyužilo první větší tlak, načež Poláci trestali. Z ojedinělého brejku se prosadil Mateusz Sadolewski, nicméně svěřenci kouče Matěje Klucha se rychle vzpamatovali. Po polovině úvodního dějství tak vedli již přesvědčivě 5:1, z toho jednou se trefili i při přesilovce. Rozdíl si reprezentanti navíc ještě pojistili dalšími dvěma góly a měli komfortní náskok po dvaceti minutách.

Hned zkraje prostřední fáze se toho stalo skutečně mnoho. Češi pokračovali v aktivním výkonu, kterým završili desítku vstřelených branek do polské sítě. Také protivník se ovšem pokusil zahrozit a aspoň snižoval na 2:10. Každopádně stále platilo, že čeští junioři měli duel jednoznačně pod kontrolou. Také gólový účet druhé třetiny se vyšplhal do příznivé podoby 7:1 a do závěrečné části se šlo s velkou pohodou.

Ani třetí pasáž utkání nepřinesla žádný zásadní zvrat. Češi nadále působili velmi klidně a potvrzovali dominanci v útočných prostorách hřiště. Se střílením branek navíc pokračovali až do samého konce, když v poslední minutě zápasu dávali na finálních 18:2.

Šlo tak o nejvyšší českou výhru nad Polskem v historii juniorských šampionátů a zároveň o druhý nejvyšší úspěch na MS juniorů celkově. Se čtyřmi asistencemi se stal Adam Palčinský teprve třetím českým hráčem, jenž zaznamenal tuto metu v jediném střetnutí šampionátu – před ním to dokázali pouze Ondřej Vrána (2007) a Filip Forman (2019).

„Jsme rádi za vysoké vítězství i předvedenou hru. Zápas nám ukázal, že ještě je na čem pracovat a v drobných detailech pořád můžeme být lepší. Věřím však, že některé situace pramenily i z atmosféry prvního zápasu na šampionátu. Možná také to mělo vliv na hru,” shrnul trenér Matěj Klucho.

Jubilejní 400. gól reprezentace juniorů na mistrovství světa vstřelil kapitán Filip Eliáš, když v první části upravoval skóre na 6:1. A další trefy bude družstvo moci sbírat již ve čtvrtek 27. dubna, protože ho čeká druhé utkání skupiny s Finskem. Repríza finále z roku 2021 bude startovat od 13 hodin.

Sestava Česka: Draslar (Týc) – Wertheim, Petrák, Bílek, Bohuslávek, Mühlfait, Jankovský, Sedláček – Zubek, Palčinský, Gattnar – Chatrný, Vavroušek, Eliáš – Smutný, Fukala, Kún – Faksa, Votava.

Branky: 2. Sadolewski, 23. Kwaśniewski – 3. Wertheim, 5. Fukala, 5. Zubek, 8. Palčinský, 11. Zubek, 15. Eliáš, 17. Gattnar, 21. Gattnar, 21. Bílek, 22. Smutný, 30. Kún, 32. Bohuslávek, 33. Kún, 37. Kún, 44. Vavroušek, 47. Fukala, 51. Jankovský, 60. Faksa. Vyloučení: 3:0. Využití: 0:2. Diváků: 185. Zásahy brankářů: Chawłowski 41 – Draslar 7, Týc 4. MATCH CENTER | Aplikace IFF