Pro rodiče

Chování na zápasech

Také občas na florbale vidíte přehnaně ambiciózní rodiče? V tradičních profesionálních sportech se objevují daleko více, ale občas přijdou i na florbalová utkání. Společně jim musíme říci, že je na florbale nechceme. Přehnaně ambiciózní rodiče, kteří své ratolesti podrobují nadměrnému tlaku na jejich individuální výkon s vidinou aktuálních či budoucích úspěchů. Zapomínají tak na svůj hlavní úkol, kterým je podporovat své děti v tom, co je baví, rozvíjet jejich pozitivní charakterové rysy a být pro ně vzorem sportovního chování. Rodiče se často chovají na utkání nevhodně a pokřikují na své děti, soupeře i rozhodčí. České florbalové děti mají pro tyto rodiče následující vzkaz:

Drazí rodiče a jiní dospělí, jsme velice rádi, že jste se na nás přišli podívat. Na oplátku Vám ukážeme všechno, co jsme se na tréninku naučily a uděláme vše proto, abychom vyhrály. Pokud se nám vyhrát nepodaří, tak nám to nevadí, pokud jsme měly radost ze hry.

Vážení rodiče a fanoušci.

 • Bavte se s námi florbalem, je to hra, ne válka!
 • Nechte nás hrát, vždyť cílem není výhra, ale radost ze hry!
 • Fanděte slušně a pozitivně nás povzbuzujte!
 • Oceňujte nejen naše dovednosti, ale také snahu!
 • Neraďte nám, co máme na hřišti dělat, od toho máme trenéra!
 • Nenadávejte rozhodčímu, když udělá chybu. I on se učí a pomáhá nám růst!
 • Zatleskejte i soupeři, který se snažil a hrál fair-play!
 • Vytvořte nám příjemnou atmosféru, psychický tlak nás ubíjí!
 • Myslete na to, že v životě jde o víc než o florbal!

Děkujeme, vaše děti

Zdraví především

Každý sportovec, který se účastní organizovaných soutěží v Česku, je zavázán vyhláškou Ministerstva zdravotnictví z roku 2014 ke každoroční lékařské prohlídce v rámci prevence akutního zhoršení zdravotního stavu během sportovního výkonu.

Český florbal zároveň s ohledem na ochranu zraku doporučuje užívání ochranných brýlí u hráčů mladších 18 let.

S čím se hraje

Hráči v poli

Všichni hráči v poli jsou povinni mít obléknutý dres skládající se z trika, trenýrek a štulpen, povinné je též použití obuvi. Dresy musí být očíslované na zádech alespoň 20cm a na hrudi alespoň 7cm číslicemi. Hráč v poli nesmí nosit číslo 1. Kapitán je povinen mít na paži nasazenou pásku. Není dovoleno používat osobní vybavení, které by mohlo způsobit zranění. Florbalka musí být certifikována Mezinárodní florbalovou federací (IFF), čepel nesmí být ostrá a její zahnutí přesáhnout 30 mm. Délka florbalky by měla odpovídat výšce hráče, tvrdost pak jeho věku a síle. Ceny florbalek se pohybují v rozmezí 400 - 2 000 Kč (pro děti) a 400 - 7 000 Kč (pro mládež a dospělé), nicméně větší kluby využívají partnerských slev u florbalových obchodů. Podrobnosti najdete na stránce o vybavení.

Brankáři

Strážci branky jsou povinni oblékat triko, dlouhé kalhoty a obuv a není jim dovoleno používat florbalku. Hlavu si chrání maskou, která musí být certifikována IFF a kromě barevného lakování jsou zakázány její jakékoliv úpravy. Brankář smí používat jakékoliv ochranné vybavení, ale nesmí být určeno k chytání střel a nesmí zakrývat více než tělo. Kompletní brankářskou výstroj některé kluby dokáží začínajícímu brankáři zapůjčit, nová pak stojí od 8 000 Kč, nicméně větší kluby využívají partnerských slev u florbalových obchodů. Podrobnosti najdete na stránce o vybavení.

Kde se hraje

V Česku působí ve všech krajích několik stovek florbalových klubů zastřešujících zhruba 2 500 týmů. Níže je mapa sídel všech klubů zapojených do letošních soutěží, případně můžete vyhledávat v jejich adresáři.

Jak změnit klub

Pokud vás osobní či sportovní důvody dovedou k rozhodnutí změnit působiště vašeho malého florbalisty, máte několik možností definovaných přestupním řádem:

 1. Přestup = změna příslušnosti
 2. Hostování = zůstáváte členem svého klubu, ale hrajete za jiný
 3. Střídavý start = pro hráče od 19 do 21 let, mohou hrát za dva kluby současně
 4. Střídavé hostování = pro hráče od 14 do 21 let, mohou hrát za dva kluby současně po dobu maximálně 105 dní

Přesný popis výše uvedených typů přestupů a další podrobnosti najdete na stránce matriky Českého florbalu, kde jsou také popsány mezinárodní přestupy.