Start98 nepřihlásí extraligu, opouští ji po třech sezonách

Florbalistky Start98 Kunratice po vydařené situaci | foto: Start98 Kunratice

Florbalistky Startu98 nebudou v nadcházejícím ročníku 2023/24 působit v ženské extralize. Své důvody popsal klub v tiskové zprávě.


Tisková zpráva oddílu

Hráčky ženského A-týmu Tigers Start98 mají za sebou v našem klubu třetí kompletní sezonu od doby, kdy se fúzí tehdejšího Tigers Jižní Město včlenily do struktury našeho klubu a staly se tak současně týmem propojeným v rámci projektu Floorball Group. Nyní je definitivní, že další sezonu v Extralize žen aktuálně nepřidají.

Z rozhodnutí vedení klubu se nebude náš klub Start98 přihlašovat do Extraligy žen, na níž má jako stabilní účastník nárok. Tohoto nároku se tedy nyní pro sezonu 2023/24 vzdává a bude se hlásit do 1.ligy žen, kde se představí poprvé v historii. Extraliga žen se pod hlavičkou Tigers Start98 hrála celkem tři sezony. V první sezoně za Start98 postihlo tým hned několik nečekaných a tvrdých úderů, když do sezony 2020/21 znovu nevybíravě zasáhl covid-19 a v netradičně dohrávaném ročníku Tigers těsně nepostoupily do play-off. V další sezoně 2021/22 se podařilo koncepční prací a přestavbou kádru znovu vrátit mezi konkurenceschopné týmy a Tigers po čtvrtfinálové prohře s Tatranem skončily na konečném 7. místě. Ve své třetí sezoně 2022/23 stál tým od začátku před jasně definovaným klubovým úkolem – tedy dokázat smysluplnost projektu. Cílem byl další a výrazný progres po stránce výsledkové, ale především výkonnostní, na níž má být postavena sportovní logika týmu, účast v Extralize žen i unikátní forma spolupráce, preferující koncepční nastavení chybějící kategorie U23. I když hodnocení sezony a konečné 8. místo je v mnoha bodech pozitivní, v součtu pohledem vedení klubu stále převládají značná negativa a především rizika ohrožující stabilitu kádru, nastavených procesů, a tedy i hlavní nosnou myšlenku, pro níž byl tým od začátku budován.

Tato geneze týmu a vývoj v klubu vedly k důkladnému vyhodnocení a rozhodnutí, že po třech letech ženy Start98 opustí Extraligu žen a budou se účastnit 1.ligy žen. Děje se tak s jasným záměrem o dosažení celkové stability týmu a ženské složky jak po stránce organizační a ekonomické, tak především sportovní, a to z pohledu koncepčního budování kádru a rozvoje projektu U23. Kompletní ženská struktura od elévek až po ženy zůstane zachována a klub dále deklaruje zájem plnohodnotně jí rozvíjet.

Svůj pohled na zásadní změnu přidává prezident klubu Václav Buček:

„I když nás situace mrzí, stavíme se k celé věci čelem a naprosto racionálně. Zažili jsme si za posledních 10 let budování klubu (primárně mužské složky), kdy jsme v jeden moment byli krůček od superligy mužů (mužský A-tým v sezoně 2014/15 prohrál baráž o účast v superlize s SKV) a následně jsme se během 3-4 let dostali do situace, kdy jsme zvažovali ukončení činnosti. Nechceme podobný příběh zažít u žen. Víme, jak silnou značku jsme vzali pod svou záštitu po fúzi s Tigers. Ale součástí gentlemanské dohody bylo právě to, že Tigers nezmizí z mapy. My jsme tento závazek se vší vážností na sebe vzali, a to jsme ani netušili, že nás v prvních třech letech potká covid, válka, ekonomicko-energetická krize s inflací v čele a neodvažuji se raději dnes už odhadovat, co ještě nás potká. A to nechci vůbec mluvit o tom, jakým tlakům jsme jako klub často čelili ze všech stran jen proto, že jsme chtěli udržet kvalitní ženský extraligový tým, a veřejně jsme deklarovali naprosto otevřenou spolupráci s Chodovem. Proto jsme po zralé úvaze a dlouhých debatách rozhodli, že se musíme opravdu chovat hospodárně a zodpovědně a dále pracovat s tolika riziky. Věříme, že tento „úkrok“ bude nyní správným řešením a necháme pak zcela volný průchod tomu, co se stane v budoucnu. Pokud se podaří vrátit do Extraligy žen, pak musíme být přesvědčeni, že se vrátíme jako silnější, zkušenější a správně nastavený klub a tým po všech směrech.“

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se