Euforie byla nepopsatelná, rozplývá se po historickém úspěchu tahounka Dobrušky Peterová

Diana Peterová z FBC Dobruška během play-off 1. ligy žen | foto: PECEN Photography

Již skončená sezona 2023/24 přinesla mnoho krásných okamžiků a rozhodně se stala nezapomenutelnou pro mnoho týmů. Jeden takový mezi všemi vyčnívá a nese název FBC Dobruška. Tomuto klubu z šestitisícového města v Královéhradeckém kraji se poprvé v historii podařilo ovládnout 1. ligu žen a zajistit si tak místo v nadcházejícím ročníku ČEZ Extraligy. Jednou z hlavních strůjkyň tohoto úspěchu je i 26letá útočnice Diana Petrová. S 41 body (30+11) nejproduktivnější hráčka Dobrušky v základní části a autorka hattricku ve finále se v následujícím rozhovoru rozpovídala nejen o historické sezoně, postupu mezi elitu či o samotném klubu.


Diano, jak byste z vašeho pohledu zhodnotila uplynulou sezonu?
Nemohu ji hodnotit jinak než kladně. Je to z mého pohledu jedna z nejúspěšnějších sezon mé florbalové kariéry a myslím, že na ni budu vzpomínat hodně dlouho a hlavně v tom nejlepším duchu.

S Dobruškou se vám podařilo poprvé v historii ovládnout 1. ligu žen a postoupit do ČEZ Extraligy. Co na to říkáte?
Je to pro nás neskutečný úspěch, pořád tomu asi jen těžko věříme a stále to celé vstřebáváme.

Čemu vděčíte za takto mimořádnou sezonu? V základní části jste ani jednou nepoznaly přemožitelky. Skvělou jízdu s vítězným koncem jste předvedly také v play-off.
Největší poklona patří především holkám a trenérům. Celá sezona byla velmi náročná a bylo složité ustát některé situace, proto kromě samotné hry rozhodlo také nastavení hlavy. Obrovské poděkování patří našim skvělým fanouškům, pořadatelům a všem, kteří se jakkoliv podíleli na takto výjimečné sezoně. Byla to parádní jízda s vítězným koncem, která nabrala neskutečné grády a nesmazatelně se zapsala do historie Dobrušky.

Bylo cílem už od samotného začátku sezony ovládnout 1. ligu žen a postoupit do extraligy?
Cílem bylo především dostat se ve vyřazovací části co nejdál. Předešlé roky nám bylo vždy osudné hned první či druhé kolo play-off, takže to jsme chtěly určitě letos pokořit. Postupně kolo od kola jsme samozřejmě chtěly dál a dál. Že se nám to povede až v takovém měřítku, že vyhrajeme 1. ligu žen a postoupíme do extraligy, jsme ale opravdu nečekaly.

Stala jste se nejproduktivnější hráčkou týmu v základní části. Dobrušku jste nejen bodově táhla rovněž v play-off. Panuje spokojenost s vašimi osobními výkony?
Před startem sezony mě v letní přípravě postihlo zranění, takže jsem se bála, zda mi to vůbec umožní naplno hrát. Naštěstí jsem se ale dala do pořádku a vynechala jsem jen úvodní zápas. Z hlediska statistik jsem určitě spokojená, každý chce dávat góly a pomoct celému týmu k vítězství, ale právě proto, že je to týmový sport, to není jen o individuálních statistikách, za vším stojí výkon celého týmu. Zkrátka, není to jen o gólech a vím, že je stále hodně mezer, na kterých je potřeba pracovat a zlepšovat je.

V rozhodujícím třetím zápase finálové série proti Startu98 jste vstřelila hattrick. Popsala byste pocity, které se ve vás v ten moment odehrávaly?
Musím říct, že samotný hattrick jsem v první moment až tak neprožívala, byla jsem ráda, že se nám daří dávat góly a skóre se příznivě vyvíjí v náš prospěch. Zároveň jsem z předchozích zkušeností z play-off věděla, že žádný náskok se nesmí podcenit. Až potom, co mi holky na střídačce řekly, že mám hattrick a když jsem slyšela neutichající podporu z tribun, jsem si to pořádně uvědomila. Člověk má radost z každého gólu a ještě k tomu, když jde o branky takto důležité. Každopádně každý gól byl zásluhou všech na hřišti, pro mě to byla taková třešnička. Stejně velkou radost jsem prožívala s každým dalším gólem a ve výsledku je jedno, kdo tu branku nakonec vstřelí. Euforie však byla nepopsatelná, přála bych každému, aby něco takového někdy zažil. 

V jednom týmu s vámi působí i vaše mladší sestra Sandra. Jak si pochvalujete spolupráci s ní? Jaké bylo dohromady sdílet vítěznou radost?
Naše spolupráce je skvělá. Na samotném hřišti se sice moc nepotkáme, ale co se týče mimo něj, tak spolu výborně vycházíme. Mimo jiné stejně jako s naší třetí sestrou Julií, která též hraje za Dobrušku, avšak ještě v mladší kategorii. U nás doma má tedy florbal pevné místo a je jedním z hlavních témat každodenních debat. Nutno zmínit naše rodiče, které nás v tomto úžasném sportu a samozřejmě nejen v něm velmi podporují. Společně užitá radost z vítězství pak byla krásnou odměnou za naší práci. Se sestrou vždy každé utkání poctivě probíráme a nechybí ani některé společné předzápasové rituály.  

26letá Diana Peterová z Dobrušky (vpravo) během finále 1. ligy žen proti Startu98 | foto: PECEN Photography

Co říkáte na podporu fanoušků, kterých na vaše duely chodilo opravdu mnoho? Finálový duel sledovalo v hale neskutečných 551 diváků. Vzkázala byste jim něco?
Těžko se mi hledají slova, kterými bych to vystihla v plné míře. To, co se dělo na našich domácích, ale i na venkovních zápasech, bylo nepopsatelné. Vzkázala bych jim obrovské díky! Právě díky nim jsme to celé společně dokázali. Podpora z tribun nás po celou sezonu hnala kupředu, ale rozměr, který to nabralo během play-off, byl šílený. Všem fanouškům jsme chtěly ukázat to nejlepší, chtěly jsme s nimi prožít chuť vítězství a společně s jejich podporou se to také povedlo. Velké poděkování patří také všem, kteří se podíleli na přípravách zápasů, vždy to bylo nachystané do posledního detailu tak, aby vše klaplo.

Jak probíhaly mistrovské oslavy?
Myslím, že přesně v takovém duchu, jak si to takový úspěch žádá. Po zápase jsme slavili v hale společně se všemi, kteří se po utkání zdrželi. Již tradičně nechybělo ani zakončení sezony, kde se vše probralo a oslavilo ještě jednou. Důvodů k radosti bylo totiž ještě víc, muži se udrželi v Divizi a jejich rezervě se podařilo postoupit o soutěž výš. 

Dobruška bude suverénně nejmenším městem na extraligové mapě. Jak byste všem čtenářům tento klub nejlépe představila?
To máte pravdu, jde sice o klub z malého městečka, ale s velkým potenciálem, protože tento klub stále roste. Plusem je, že se nehledí pouze na florbal, ale i na další činnosti. Konají se například vánoční besídky, dětský den, zakončení sezony každé kategorie a nechybí menší turnaje pro zábavu. Není to pouze o ligových soutěžích, ale objíždí se i další turnaje. Do programu se také zapojují rodiče a jejich podpora je znatelná. Základna klubu je široká, klub má zastoupení ve většině věkových kategorií, od úplně nejmenších po dospělé. Drtivá většina starších členů a členek klubu se zapojuje do příprav a chodu letního turnaje Open Air Cup Dobruška, který možná znáte a pokud ne, tak určitě poznejte a nejlépe dorazte zažít, je to mimo jiné další skvělá vizitka klubu v malém městě. Oddíl je založený na přátelských vztazích, je to v podstatě jedna velká rodina, jejíž kolektiv vzájemně bezvadně funguje.

Jak se těšíte na nadcházející ročník v ČEZ Extralize?
Na finální verdikt, zda si extraligu zahrajeme, stále čekáme. Nechci tedy předbíhat. Každopádně pokud by vše vyšlo, tak se určitě moc těším. Zároveň jsou na místě i mírné obavy. Víme, že to nebude nic jednoduchého a bude to oproti aktuálně skončené sezoně velká změna. Byla by to nová výzva, příležitost nasbírat nové zkušenosti a posunout vše o další kus dál. Budeme se snažit s tím co nejlépe popasovat.

Jaké jsou plány teď po skončené sezoně? Spíše relax, nebo se už pomalu připravujete na tu další?
Jelikož naše sezona trvala déle, než jsme zvyklé, tak na odpočinek tentokrát nebylo tolik času. Nějaký relax jsme si však dopřály a nyní už je pomalu čas začít s letní přípravou a vše už směřovat k nadcházejícímu ročníku.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se