Florbalová premiéra. Finsko zažije draft, roli v něm sehrají i Češi

Dějištěm draftu bude aréna Bläk Boks v Lempäälä | foto: Esa Takalo/Salibandy.fi

Už ve středu se odehraje historicky první florbalový draft. Přichystala jej finská nejvyšší soutěž a za cíl má zkvalitnění F-liigy. Mezi mladými zahraničními hráči sehrají důležitou roli i čeští florbalisté.


Cíle si od projektu draftu slibují zástupci finského florbalu nemalé. Patří mezi ně nejen zkvalitnění soutěže a přilákání zahraničních talentů, ale také zviditelnění F-liigy. Druhý krok už se povedlo Finům alespoň v prvním kroku vyplnit. O draftu, který byl poprvé veřejně prezentován na tiskové konferenci během uplynulého mistrovství světa, se spekuluje napříč zeměmi. Všichni jsou zkrátka zvědaví na to, jak bude ve florbale celkem neotřelá myšlenka vypadat.

Inspirace v zámoří

Projekt byl inspirován nejlepší hokejovou ligou světa (NHL), kde je draft každoročně velkým tématem a mladí a talentovaní hráči jsou pod velkým drobnohledem. I ve Finsku vznikl speciální žebříček dvanácti top mladých florbalistů mimo Finsko, v němž měli Češi absolutní zastoupení, ne všichni hráči ale nakonec do země tisíce jezer zamíří. Třeba jednička Filip Forman podepsal dlouho před draftem smlouvu ve švédském Kalmarsundu.

Celý draft probíhá tříkolově, pořadí je určeno podle umístění týmů v předchozí sezoně nejvyšší ligy a je pro každé kolo stejné. První výběr tedy vždy učiní poslední tým předchozího ročníku FBC Turku, na závěr bude mít možnost volby jeho městský rival TPS, který po dlouhých letech přerušil dominanci Classicu a oslavil mistrovský titul.

Týmy zároveň mohou také spekulovat a měnit si volby, každý oddíl však musí draftovat alespoň jednoho hráče. Po skončení výběru je možné také s hráči dál "kšeftovat" a může se tak stát to, co není neběžnou věcí právě v hokejové NHL – že se hráč okamžitě stěhuje do jiného klubu. V případě premiérového florbalového draftu se nedá očekávat, že by docházelo k okamžitým výměnám ještě v rámci galavečeru, ale pokud k nim dojde, tak až během následujících dní. 

Kdo může být draftován?

Jedná se o výběr talentovaných zahraničních florbalistů do 23 let, kteří v předchozím ročníku nepůsobili v elitních finských soutěžích. Hráči, kteří mohou být do jedné z nejlepších světových lig vybráni, musí navíc nejpozději v den draftu dosáhnout plnoletosti. Zatím se vše týká jen florbalistů. Draft do ženské nejvyšší soutěže bude mít premiéru v příštím roce.

Kluby mají navíc možnost si hráče "zamluvit". Pokud s ním podepíšou do 30. dubna smlouvu, pak mají jistotu, že jej budou moci draftovat. To se týká i českých hráčů Adama Hemerky či Šimona Stránského, kteří již ví, se kterou organizací v nadcházejícím ročníku spojí svou florbalovou cestu. Oficiální představení ale přijde právě až v rámci draftu. Mimo tyto dva české zástupce by se jej měl zúčastnit i Matěj Pěnička a brankář Martin Hanousek.

Projekt má i rozvojový potenciál. Na základě diskuze bylo totiž zavedeno pravidlo, že jeden ze tří hráčů, které si týmy vyberou, musí být mimo zemi z top světové čtyřky. Mezi takové florbalisty se počítají i hráči s dvojím občanstvím, kdy jedno z nich je právě země z top čtyřky. 

Oddíly z F-liigy mohou sáhnout i po hráčích, kteří mají stále platnou smlouvu ve svých klubech mimo Finsko. Je pak jen na samotných florbalistech, zda nabídku na odchod do zahraničí využijí. Následný kontrakt a podmínky vyplývající z draftu trvá do doby, než hráč dovrší 23 let.

Draft jako součást galavečera

Draft proběhne ve středu odpoledne v Lempäälä na předměstí Tampere v aréně Bläk Boks, kterou velmi dobře znají i české reprezentační výběry žen a juniorek z turnaje Euro Floorball Tour.

Přímo v hale, která je unikátní tím, že je součástí obřího nákupního komplexu, je také Síň slávy finského florbalu, kde se koná ve středu 17. května galavečer, obdoba českého Florbalisty sezony, na němž budou oceněni nejlepší hráči a hráčky uplynulého ročníku a jehož součástí bude právě draft. Jeho začátek je ve 13.00.

Veškeré informace najdete na podstránce na webu F-liigy.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se