Finský pohled. Kytöhonka absolvoval v Budějcích dva semináře

Perttu Kytöhonka na semináři v Česku | foto: Martin Flousek/Český florbal

Během finále Poháru Českého florbalu proběhlo v českobudějovickém hotelu Budweis školení s finským trenérem a expertem Perttu Kytöhonkou z TPS Turku. „Dokázali dostat do Čech člověka ze zahraničí, z jiného prostředí, co má odlišný pohled na rozvoj než kluby, se kterými jsme spolupracovali předtím. To nejdůležitější je, že dokázal komplexní systém jejich práce popsat v jednoduchých bodech, které byly uchopitelné a přenositelné pro menší i větší oddíly,” popisuje hlavní metodik Českého florbalu Jan Třískala.


V Českých Budějovicích se nejprve dopoledne konalo sezení s trenéry národních týmů, odpoledne pak patřilo velké skupině koučů z řad různých oddílů. "Bylo to velmi zajímavé. Mohl jsem lidem z Česka poskytnout své myšlenky a dát jim nové nápady vycházející z mé florbalové praxe. Vedl jsem tu s českými trenéry i spoustu zajímavých rozhovorů s účastníky," popisuje Kytöhonka.

"Odpolední seminář byl více obecný, kdy jsem v kostce představil proces, v rámci nějž jsme v Tutku vybudovali vítěznou organizaci. Je to především o lidech a nastavené filosofii. Neměli jsme tolik zdrojů, proto jsme vytvořili svůj set pravidel, které definují naší cestu a kolem něj začali pracovat. Základem je, když jste kreativní a vynalézaví a výsledky se dostaví. Zároveň jsem chtěl všem ukázat, jak přistupujeme k tréninku i samotné hře," vysvětluje obsah toho, co předával oddílům.

Jedním z trenérů, kteří se zúčastnili prvního semináře, byl také Kytöhonkův krajan, současný asistent mužské reprezentace a hlavní kouč Mladé Boleslavi Joonas Naava. "Perttu svou přednášku zaměřil především na dospělý tým, ale částečně zabrousil i k juniorskému celku. Otevřel nám svou trenérskou filosofii. Jeho pojetí hry je velmi zajímavé, stejně jako jeho ukázka práce s různými zdroji a obecně s lidmi a jejich komplexností. Perttu je ve finském florbale ten typ člověka, který přemýšlí tak trochu jinak než ostatní a umí ńacházet nové metody a cesty, jak vybudovat úspěšnou organizaci. Proto je velmi zajímavé jej poslouchat," popisuje Naava.

„Obsahem bylo budování vítězné organizace. Byl to pohled na to, jak k florbalu přistupují u nich v TPS Turku. Bylo to určitě zajímavé. Dostali jsme nový pohled a mohli nahlédnout do zákulisí toho, jak funguje práce v jiné zemi a jiné kultuře. Perttu zmiňoval, že nejsou bohatým klubem, který by si skupoval hráče, ale zaměřuje se na jejich výchovu a postupně je zabudovává do A-týmu. Právě tohle poselství je i pro nás jako pro klub velmi přínosné,” říká Jakub Šmíd z Jindřichova Hradce.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se