Česká cesta: Obecné zásady rozvoje hry a hráče

Kemp talentované mládeže | foto: Matyáš Klápa/Český florbal

Aby z dětí v mládežnických kategoriích vyrostli hotoví florbalisté a florbalistky, musí projít dlouhým procesem v trénincích i zápasech. Právě na oblast výchovy hráčů se podrobně zaměřuje Česká cesta, která je myšlenkovým základem toho, jak by se mělo s hráči i hráčkami komplexně pracovat. Jedním z nejzásadnějších projektů v rámci výchovy špičkových florbalistů a florbalistek jsou Kempy talentované mládeže (KTM).


V českém florbalovém prostředí jsou KTM již poměrně dlouho známou praxí. V rámci projektu České cesty ale došlo k jejich kompletnímu přepracování - zvýšil se nejen počet jednotlivých akcí, ale kempy byly rozdělené na východní a západní část tak, aby se jich mohlo zúčastnit více talentů z jednotlivých regionů. Hráči a hráčky jsou navzájem propojováni a v rámci závěrečného Young Stars Weekendu podstupují náročné testování, a to nejen po herní stránce.

Kvůli koronavirové situaci se povedlo nový formát KTM aplikovat teprve v uplynulém ročníku a i ten aktuální přinesl několik změn, které mají za cíl ještě více pomoci s výchovou budoucích hvězd. Co se týče obecných zásad práce s talentovanou mládeží, platí poučka, že čím starší kategorie, tím více by měl být větší poměr odehraných zápasů ku počtu tréninků. Důvodem je, aby si hráči přenášeli poznatky z tréninků co nejčastěji do ostré hry. "Zároveň aby nedocházelo k syndromu vyhoření a hráči stále dokazovali kvalitu, kterou odmakali v tréninku a mohli ji prodat v utkání," uvádí kouč KTM u kategorie U16 Martin Severa.

Holistický přístup

Upřednostňovaným směrem, jak nad hráčským rozvojem uvažovat, je takzvaný holistický přístup. Jde o takzvaný celistvý pohled, čímž se liší od definice hráčského výkonu na základě jednotlivých složek (například podle mentální stránky, technicko-taktické nebo kondiční). "Holistickým přístupem se propojují všechny složky do jednoho celku, žádná není nadřazená a všechny se navzájem doplňují," vyzdvihuje garant České cesty Martin Daněk. Ambicí by tak měla být maximalizace potenciálu hráče.

Současně platí, že je vhodné trénink co nejvíce individualizovat, protože každý hráč je jiný. "Troufnu si říct, že direktivní styl už je roky mrtvý. Co se týče koučinku, v holistickém směru jste s hráčem jako trenér na partnerské úrovni, vztah je postaven na vzájemném respektu i vzájemné dělbě rolí. Společným úkolem je maximalizovat potenciál hráče, mimo jiné díky tomu, že jednotlivce do toho procesu vtáhnete," přibližuje Daněk.

Hráči mají možnost volby - a předně o svém rozvoji musí sami přemýšlet. "Na konci stojí sportovec, který umí vzít svůj rozvoj do vlastních rukou. Je co nejvíce samostatný a nezávislý v tom, čeho chce docílit a jak se do toho cíle dostat," shrnuje odborník Českého florbalu.

Rozvoj u dětí

V případě dětí je základem všeobecná sportovní průprava. "U dětí se snažíme pracovat na pohybové gramotnosti, naučit je co nejvíce nových pohybů. Ideálně v různých sportech. Snažíme se nehrát pouze florbal," definuje Čížek. Tento proces je zásadní v co nejnižším věku, kdy děti snadno nasávají nové informace.

Navíc existují jednotlivá období ve vývoji dítěte, v nichž je vhodný rozvoj různých dovedností. "Například koordinace má ideální rozmezí od 9 do 12 let. Silové základy přicházejí už od 6 do 9 let a pokračuje se na nich u dívek od 12 let, zatímco u chlapců od 14 let. Je to ale i trochu individuální záležitost," uznává koordinátor vzdělávání. Každopádně cílem je neustále zlepšování, aby se získal maximální potenciál z hráčů.

Velkou roli přitom hrají i moderní technologie. Ať už se jedná o videorozbory nebo různé statistiky ze zápasů. Český florbal navíc pracuje na tom, aby nové technologie předával i trenérům při seminářích a webinářích. "U dětí velmi dobře funguje videozáznam, kdy je natočíte na začátku a konci sezony. Můžete jim tak ukázat rozdíl, co všechno se naučily," navrhuje Čížek.

Nahrávám

Vyhledávání

Právě se hraje

Právě se hraje

Dnes odehráno

Moje týmy

Následuje

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se