Budou to vypjaté zápasy, shodují se před finále CE ligy juniorů Čelakovský s Petráněm

Matěj Čelakovský a Michael Petráň, koláž Český florbal | foto: Matyáš Klápa

Nejvyšší juniorská soutěž odstartuje již o tomto víkendu finálové boje. V nich proti sobě nastoupí dva pražští rivalové – obhájce titulu ze Střešovic a Sparta, pro níž se jedná o první účast v boji o juniorský titul. Co k této sérii říkají nejproduktivnější hráči obou celků v play-off Matěj Čelakovský a Michael Petráň?


Vítěz základní části a obhájce titulu si v semifinále poradil s Vítkovicemi, které vyřadil v nejkratším možném termínu. „Přesto, že série skončila 3:0 na zápasy, tak bych řekl, že všechna utkání byla vyrovnaná, i když ty první dva tomu výsledkově neodpovídají. Rozhodla naše produktivita a to, že jsme každý zápas měli pasáž, ve které jsme Vítkovicím zvládli nasázet více gólů a odskočit jim,” hodnotí bitvu s rytíři Čelakovský. 

Ten si zároveň uvědomuje i význam předchozí série, v níž Tatran porazil Black Angels, ale poslední zápas nedostal zadarmo a musel bojovat do posledních vteřin. „Bylo to hrozně důležité. Díky tomu víme, že jsme rozhodně dobře připravení na finále. Každý trénink jsme se snažili posouvat a rozebírat si různé herní situace,” popisuje opora Střešovic.

To sparťané dokázali po vyřazení Chodova v semifinále zdolat Bulldogs Brno. „Velmi těžký byl ten první víkend, kdy jsme hráli v Brně, kde oba týmy velmi dobře bránily a nepadalo moc gólů. Navíc, v prvním zápase dostal jeden nás hráč trest do konce zápasu a nemohl do toho druhého utkání nastoupit, takže jsme museli udělat nějaké změny a necítili jsme se úplně stoprocentně dobře. Na domácí zápasy se k nám přidali i dva kluci z áčka, takže jsme měli kompletní sestavu. Pořádně jsme se podívali na video z prvního víkendu, dobře jsme se na to připravili a prodali na hřišti to, co umíme,” vrací se k postupovým bitvám Petráň.

Michael Petráň (#64) slaví gól v semifinále play-off CE ligy juniorů | foto: Matyáš Klápa/ACEMA Sparta Praha

V rozhodujícím duelu vyhrála Sparta 9:4, čtyřmi góly se pod to podepsal právě on. „Naskočil jsem do první lajny s klukama, kteří stejně jako já trénují ve Spartě s mužským áčkem. Třikrát jsem to dostal do poloodkryté branky, takže jsem to neměl tak těžké,” hodnotí svůj příspěvek. V tabulce sparťanské produktivity play-off mu i díky tomu patří první místo. „Jsem hrozně rád za to, že takto mohu pomoci týmu. Být produktivní je jedna z mých rolí. O to víc v těch zápasech, kdy je to nejvíc potřeba,” doplňuje Petráň.

Teď na oba celky čeká vzájemná série, v níž se rozhodne o držiteli juniorského titulu pro ročník 2022/23. „Těšíme se na to hrozně moc. Je to vrchol, za kterým jsme si šli celou sezonu a věřím, že to pro nás dopadne šťastným koncem,” říká před startem finále Čelakovský. „Pro nás to znamená hodně jako pro tým i pro klub, protože je to historicky první účast Sparty v juniorském finále. S o to větší zodpovědností to bereme a snažíme se na to maximálně připravit,” přidává sparťanský pohled Petráň.

„Čekám velmi vyrovnaná a vypjatá utkání. Je to pražské derby a oba týmy se znají, protože proti sobě odehrály spoustu těžkých vzájemných zápasů. Myslím si, že vyhraje ten tým, který bude víc chtít, půjde tomu více naproti a zvládne ty těžké momenty, které série přinese,” přemítá před rozhodující sérií sezony opora pražské Sparty. „Očekávám tvrdé a vypjaté zápasy. Sparta umí hrát dobře na balonku. Nesmíme se tím nechat vykolejit a být trpěliví. Je výhoda, že můžeme začít doma před svými fanoušky. Známe povrch, víme, jak nejlépe hrát a máme tam i svou šatnu. Fanoušky bych nalákal na

Matěj Čelakovský (#92) v utkání CE ligy juniorů s Mladou Boleslaví | foto: Matyáš Klápa/Český florbal
to nejlepší, co mohou v českém juniorském florbalu vidět a na třaskavou pražskou bitvu,” kontruje pak Čelakovský.

Tatran v základní části zaznamenal jen tři porážky, jedna z nich přišla v posledním vzájemném duelu se Spartou. „Důležité to bylo v tom, že jsme si dokázali, že když budeme po ceý zápas koncentrovaní a plnit své role, tak můžeme v pohodě vyhrát a dát tolik branek, co jsme dali. I teď v přípravě na finále jsme z toho čerpali. Dívali jsme se na to, co nám vycházelo a proč jsme ten zápas vyhráli. Budeme se snažit na to navázat a některé věci doladit tak, abychom byli ještě lepší než v základní části,” ví Petráň. I střešovičtí budou z této bitvy vycházet. „Určitě si to utkání ještě před začátkem finále znovu rozebereme. Rozhodla hlavně naše střelecká impotence. Nic si z toho nebudeme dělat, hodíme to za hlavu a půjdeme vyhrát,” hlásí rozhodně Čelakovský.

Na straně jeho celku bude jistě větší tlak, protože se pokusí obhájit loňské prvenství. „Zkušenosti z finálové série minulé sezony jsou pro nás důležité. S Chodovem jsme odehráli pět vypjatých zápasů, takže už víme, jaké to je hrát pod velkým tlakem. Zároveň ale víme, že Sparta má také dost zkušeností, protože vloni vyhrála Mistrovství České republiky dorostenců. Řekl bych proto, že nejsme zase o tolik zkušenější,” upozorňuje odchovanec plzeňského florbalu.

Po příchodu ze Západočeské metropole si stanovil několik cílů. Mezi nimi byly i úspěchy s juniorským týmem. „Byla to část dílčích cílů. Mým hlavním cílem je nastupovat pravidelně za áčko a vybojovat si v něm pevné místo,” popisuje hráč, který v této sezoně nakoukl do Livesport Superligy. To stejné se povedlo i Petráňovi, který přišel do Sparty před sezonou z kádru Panthers Praha s podobnými vizemi. Hned v prvním roce si navíc zahraje o juniorský titul. „I s ohledem na to, že se mi nepodařilo se propracovat napevno do áčka, mě to velmi těší. Cítil jsem, že mám teď v play-off týmu co vrátit. Zatím si myslím, že se mi to celkem slušně daří,” těší jej.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se