ANALÝZA | Které faktory rozhodly mužské superfinále? V čem byla Bolka lepší?

Tomáš Hanák v souboji s Danielem Šebkem | foto: Martin Flousek/Český florbal

Letošní BigBoard Superfinále Livesport Superligy mezi favorizovaným Tatranem Střešovice a sedmizápasovou semifinálovou sérií prověřenou Mladou Boleslaví nabídlo atraktivní podívanou před rekordní návštěvou. Jak mělo utkání dopadnout z pohledu statistiky a co nakonec rozhodlo přibližuje ve své analýze Ondřej Svatoš, bývalý elitní hráč, který nyní spolupracuje s českými reprezentacemi v oblasti hráčských a týmových statistik.

xG (anglicky expected goals) neboli očekávané góly je statistický ukazatel definující množství a kvalitu střeleckých pokusů. Do výsledného xG skóre se nejvýrazněji promítá lokace místa střely (např: zakončení z předbrankového prostoru má větší úspěšnost než zakončení z velké vzdálenosti), typ střely (např: střela z první má větší úspěšnost než zakončení bekhendem) či způsob vzniku střelecké situace (např: situace s přihrávkou přes osu hřiště či přečíslení 2 vs 1 jsou statisticky nebezpečnější zakončení).

Pomalý rozjezd Boleslavi, netradiční obranné dvojice a vládce předbrankového prostoru

V úvodu utkání diktoval tempo zápasu Tatran Střešovice, který tlačil na obranu Mladé Boleslavi a dokázal se dostávat do opakovaných střeleckých příležitostí jak ze střední vzdálenosti, tak z předbrankového prostoru. Tam dominoval zejména Tomáš Hanák. Obrana Mladé Boleslavi mu nechávala před Lukášem Bauerem hodně prostoru a spoluhráči z první lajny ho dokázali zásobovat přesnými pasy do volných střeleckých pozic.

V této fázi utkání Mladá Boleslav nastupovala s třemi kompletními formacemi, kde se ovšem netradičně točili pouze dva leví obránci. Také Tatran využíval tři formace, v čele se svou dlouhodobě nejnebezpečnější pěticí Havlas – Beneš – Hanák – Meliš – Kisugite. Obě úvodní branky Tatran zaznamenal v momentě, kdy na hřišti byly "netradiční" obranné páry Mladé Boleslavi. U obou se jednalo o rychlé protiútoky do nezformované obrany a při bližším pohledu na tyto konkrétní situace si lze všimnout drobných nesoučinností v obranné činnosti hráčů Mladé Boleslavi.

Tatranský Šimon Vavroušek si během jediného střídání vytvořil dvě totožné střelecké příležitosti, z nichž druhá skončila gólem. Jeho spoluhráč Tomáš Hanák se opakovaně dostával v předbrankovém prostoru Mladé Boleslavi do výhodných pozic, kdy dokázal využít až třetí výraznou příležitost z bezprostřední blízkosti.

Vedení 2:0 ve prospěch Tatranu Střešovice paradoxně znamenalo výraznou změnu dynamiky utkání. Brankový deficit donutil Mladou Boleslav rozehrát otevřenější partii. To evidentně hráčům Boleslavi svědčilo a těžiště klíčových momentů utkání se přesunulo před branku Tomáše Jurca, což značně ulevilo obraně středočechů. Ovšem zatímco Střešovičtí se v prvních deseti minutách utkání dostávali do střeleckých zakončení v blízkosti branky Bauera, mladoboleslavští zakončovali své pokusy zejména ze střední a větší vzdálenosti.

BigBoard Superfinále Livesport Superligy 2023/2024: Střelecké pokusy v 1. třetině | foto: Florbalový informační systém

xG Tatran Střešovice vs. Mladá Boleslav po první třetině 1,27 - 1,56. Mladá Boleslav si vyprodukovala více střeleckých příležitostí zejména ze střední vzdálenosti a celkově měla vyšší číslo xG.

Druhá třetina ve znamení herní dominance Mladé Boleslavi, fantastický Jurco

Co započalo ve druhé polovině prvního dějství, pokračovalo během celé druhé třetiny. Mladá Boleslav si vytvořila větší množství lepších příležitostí než její soupeř a na rozdíl od první dvacetiminutovky se jí dařilo dostávat do střeleckých pozic také uvnitř velkého brankoviště. Ovšem promarněné šance a fantastický Jurco v bráně Střešovic neumožnili obrat ve skóre, ale "pouze" vyrovnání na 3:3.

xG Tatran Střešovice vs. Mladá Boleslav po druhé třetině 2,40 - 4,39. K vysokému počtu střeleckých příležitostí z druhé poloviny první třetiny přidala Mladá Boleslav také zakončení z předbrankového prostoru a rozdíl v xG ve prospěch středočeského klubu narůstal.

Po dvou odehraných třetinách byly tatranská druhá (xG 0,2 - 1,34) i třetí lajna (xG 0,59 - 1,13) pod herním tlakem Mladé Boleslavi. V této fázi utkání se pod tlak dostávala také elitní pětice Střešovic , kterou přehrávala boleslavská lajna (xG 1,60 - 1,85) ve složení Suchánek/Besta – Zakonov – Šebek – Tomašík – Sládek. Až na výjimky nastupovaly tyto pětice vzájemně proti sobě.

Důležitá přestávková reakce Tatranu a povedená power-play Mladé Boleslavi

Realizační tým Tatranu Střešovice na negativní trend utkání reagoval ihned během přestávky po druhém dějství. Od začátku třetí třetiny hrál Tatran pouze na dvě formace. Zásadní změnou byl posun Marka Beneše do obranných řad k Milanu Melišovi. Benešovo místo v útoku převzal Jonáš Kreysa. Toto alternativní složení již Tatran využíval v minulosti. Druhou pětici vyztužil Martin Kisugite, který tak Kreysovi přenechal své místo v elitní pětce.

Ihned od začátku závěrečné třetiny se změny projevily a ve hře 5 na 5 byl Tatran aktuálně týmem s vyšší kvalitou střeleckých příležitostí, xG Tatran Střešovice vs. Mladá Boleslav při hře 5 na 5 ve třetí třetině 1,36 - 0,47, kdy zejména první lajna Střešovic přehrávala svého soupeře.

Po brance Marka Beneše, kterou znovu strhl vedení na stranu Tatranu, nastala pasáž hry bez výraznějších příležitostí na obou stranách. Trenérský štáb Joonase Naavy na tento fakt reagoval time-outem a hrou v šesti již v čase 56:40, aby podpořil pravděpodobnost vytvořit si větší šanci na vstřelení gólu, což se za rovnovážného stavu mladoboleslavským nedařilo. Tento krok se ukázal jako správný a po sérii pokusů ze střední vzdálenosti se tečí střely z hole Milana Tomašíka prosadil Michal Sládek.

V prodloužení rozhodl nejnebezpečnější hráč utkání

Prodloužení přineslo po jednom střeleckém pokusu na každé straně. Na Delongovu střelu reagoval svým pokusem nejnebezpečnější hráč celého utkání Tomáš Hanák. Ten využil pokračujícího herního tlaku upravené první formace Tatranu a od mantinelu překvapil Bauera v brance soupeře.

Čtyři nejnebezpečnější hráči týmu Tatranu Střešovice

Dvěma nejvýraznějšími hráči Tatranu Střešovice byli Tomáš Hanák a Marek Beneš. Prvně jmenovaný byl tím absolutně nejnebezpečnějším a není překvapivé, že to byl právě on, kdo svou střelou v prodloužení rozhodl BigBoard Superfinále 2024. Kapitán Marek Beneš svou komplexní hrou jednak vyprodukoval nejvíce střeleckých pokusů na branku soupeře a také přichystal svým spoluhráčům nejvíce střeleckých pozic. V parametru servisu nahrávek mu v utkání dokázal konkurovat pouze mladoboleslavský Dominik Beneš, který svým spoluhráčům šestkrát nabil do střeleckých pozic.

Čtyři nejnebezpečnější hráči týmu Mladé Boleslavi

Jediným hráčem Mladé Boleslavi, který svým výkonem mohl konkurovat dvojici Hanák – Beneš, byl Milan Tomašík. Svůj výkon rozmělnil mezi vysoký počet vlastních střel i dostatek nahrávek do střeleckých pozic pro ostatní. . Zejména jeho nahrávka na vyrovnávací branku na 3:3 na Patrika Suchánka byla ukázková. Druhým nejnebezpečnějším hráčem Mladé Boleslavi byl Jakub Vařecha, který se stylizoval do role výhradního zakončovatele. Zajímavými výkony se prezentovali Ronald Gašparík a Jan Zoufalý. Zatímco Gašparík situace převážně připravoval, Zoufalý těžil právě z nahrávek Gašparíka a dokázal se dostávat do zajímavých střeleckých zakončení.

Shrnutí analýzy, aneb čtyři klíčové aspekty

1) Začátek utkání. Tatran Střešovice využil efektivního vstupu do utkání. Dle xG Mladá Boleslav utkání vyhrála 5,24 - 3,76 (při hře 5 na 5 4,85 - 3,73). Boleslav vyslala celkem 53 (33 na branku) střel, zatímco Tatran vystřelil 42krát (19 na branku). Zajímavostí je, že například v pátém utkání semifinále dokázala Mladá Boleslav na branku Vítkovic vyprodukovat až neuvěřitelných 99 pokusů a šancí, když celý zápas dotahovala vedení soupeře.

2) Herní dominanci Mladé Boleslavi zastavila lavička Tatranu. Herní převahu středočechů, kterou si Boleslav budovala od 11. minuty úvodního dějství, zastavila až druhá přestávka a změny v sestavě Tatranu. Ten od třetí třetiny nastoupil na dvě formace a s novým složením elitní pětice. Negativní herní trend tak lavička Tatranu dokázala zvrátit "za pět minut dvanáct".

3) Neefektivita a Tomáš Jurco. Druhou a třetí lajnu Tatranu Střešovice dokázala Mladá Boleslav po celé utkání výrazně přehrávat a to poměrem 2,74 - 1,24. Ovšem díky neefektivitě zakončení a fantomovi v brance Střešovic Jurcovi skórovali mladoboleslavští z těchto situací jen jedenkrát.

4) Góly pouze z velkého brankoviště. Mladá Boleslav se v superfinále prosadila pouze z velkého brankoviště. Všechny ostatní střelecké pokusy dokázala obrana Tatranu v čele s brankářem Tomášem Jurcem zneškodnit. Střešovičtí ke dvěma trefám z bezprostřední blízkosti přidali také tři trefy ze střední vzdálenosti, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Tomáš Jurco se v úspěšnosti zásahů dostal na 87,10%, jeho reprezentační kolega Lukáš Bauer 70,59%. V obráceném gardu lze také popsat úspěšnost střelby obou týmu, kdy Tatran Střešovice atakoval 30% hranici (29,41%), zatímco Mladá Boleslav měla 12,90%.