Juniorky sestřelily suverénní Švédky a ovládly Polish Cup!

Úvodní buly finále Česko – Švédsko (Polish Cup 2024) | foto: Matouš Vojáček/Český florbal

Česká reprezentace juniorek se na turnaji Polish Cup 2024 probojovala až do finále, v němž hrála s výběrem Švédska.

Proti Češkám se do duelu postavily Švédky, které dosud neztratily ani bod. Na úvod si poradily s houževnatými Slovenkami, posléze přetlačily Švýcarky a na závěr základní skupiny rozstřílely Dánsko. České florbalistky si musely na potvrzení postupu do finále kvůli remíze s Finkami počkat na výsledek finského duelu s Polskem.

Finále Polish Cupu rozehrály oba kádry v obrovském tempu a hned v prvních třech minutách první třetiny se tak dvakrát měnilo skóre. Jako první se do vedení dostaly Češky trefou Bladreichové, nedlouho na to ale míček doklepla do brány Ellen Lundinová a bylo srovnáno. Ještě v úvodní periodě si ale Češky vzaly své vedení zpět trefami Fáčkové, Klubalové, Sikorové a Brucháčkové a Švédky vypadaly značně nervózně.

Ve druhé třetině se brankový příděl zastavil a po dlouhých dvacet minut nedošlo k žádné další změně skóre. Švédky zesílily svůj tlak, vysunuly napadání a dokonce si vybojovaly také přesilovou hru, všechny jejich útočné pokusy ale pokryla česká obrana nebo brankářka Svrčková.

Další gólové radosti se konaly až ve třetí třetině, v níž Švédsko odpovědělo na šestou českou branku trefou Ebby Johanssonové a snažilo se s velmi nepříznivým výsledkem něco udělat. Jejich budíček ale přišel příliš pozdě a finálový duel tak ovládly florbalistky České republiky.

"Je skvělé, že jsme vyhráli celý turnaj a dokázali porazit Švédky. Takového úspěchu si hodně ceníme a věřím, že to pro nás bude skvělé sebevědomí k blížícímu se mistrovství světa. Zahráli jsme naprosto úžasnou první třetinu, kterou za své působení tady nepamatuji. V té druhé jsme to velmi dobře zvládli směrem do obrany a Švédky neměly žádné velké šance. V té třetí třetině jsme tak nějak čekali, že tlak soupeře přijde a ten konec byl takový hektičtější, ale tak velké zápasy se takhle vyhrávají," hodnotí úspěšný duel hlavní trenér juniorské reprezentace Tomáš Martiník.

Švédsko - Česko 5:8 (1:5, 0:0, 4:3)

Branky: 3. Lundin, 45. Johansson, 49. Gustafsson, 57. Svartvadet, 60. Ernberg - 1. Baldreichová, 8. Fáčková, 14. Klubalová, 17. Sikorová, 20. Brucháčková, 43. Brucháčková, 60. Klubalová, 60. Baldreichová. Vyloučení: 0:2. Využití: 1:0. Zásahy brankářek: Louranna Jakobsson 18 - Eliška Svrčková 30. | MATCH CENTER | IFF App

Sestava Česka: Svrčková (Bačková) – Machálková. Matýsková, Fáčková, Gocová, Sigmundová, Hlaviznová – Fuchsová, Zerzánová, Brucháčková – Lískovcová, Lovíšková, Štekerová – Kubalčíková, Křtěnová, Štekerová.