Vzdělávání rozhodčích

Českého florbalu

Pravidlo 405/1: Hodinky hráček a hráčů

405 Osobní a ochranné vybavení hráčů

  1. Hráč na sobě nesmí mít osobní vybavení, které by mohlo způsobit zranění.

Osobní vybavení zahrnuje ochranné a zdravotní pomůcky, ochranné brýle, hodinky, náušnice apod. Rozhodčí určí, co lze považovat za nebezpečné. Veškeré ochranné vybavení má být, pokud možno pod dresem. Pokud předpis příslušné soutěže nestanoví jinak veškeré spodní či funkční oblečení pod dres musí mít shodnou barvu s převládající barvou trika či trenýrek, s tím že na nohou může mít černou barvu. Kromě elastické čelenky bez uzlů nejsou povolený žádné pokrývky hlavy. Všechny druhy dlouhých kalhot jsou hráčům v poli zakázány. Výjimky smí povolit pouze řídící orgán na základě písemné žádosti.

Výklad pravidla 405/1 (rok 2023)

KRD touto cestou připomíná pravidlo 405/1 týkající se osobního vybavení hráček a hráčů, na které již bylo upozorňováno na základních školeních. Ve smyslu tohoto pravidla jsou za osobní vybavení považovány hodinky. V praxi se nejčastěji hodinky objevují u hráček, tedy v utkání ženských soutěží.

KRD tedy apeluje na rozhodčí, aby před utkáním komunikovali toto pravidlo s týmy, ideálně prostřednictvím vedoucího družstva. Hlavním smyslem uvedeného pravidla je, aby hráčky a hráči nenastupovali k utkáním s vybavením, které může způsobit zranění, například při kontaktu se soupeřem v souboji.

Za postup, který je v souladu s pravidlem 405/1 je považována i situace, kdy hráč bude mít hodinky překryté potítkem.

Pravidlo 305/1: Pohyb členů RT mimo prostory pro střídání

305 Realizační tým

    1. Každé družstvo smí do zápisu o utkání uvést maximálně pět členů realizačního týmu.

      Žádné další osoby kromě uvedených v zápise o utkání nemají přístup do vlastního prostoru pro střídání. S výjimkou time-outu nikdo z realizačního týmu nesmí vstoupit na hrací plochu bez souhlasu rozhodčích. Veškeré pokyny musí být udíleny z vlastního prostoru pro střídání, v němž se musí nacházet členové realizačního týmu během utkání. Před utkáním musí vedoucí družstva zkontrolovat zápis o utkání a ujistit se, že jsou v něm uvedeni všichni členové družstva.

      Po začátku utkání už nejsou přípustné žádné doplňky mimo možné úpravy nesprávného očíslování. Pokud je člen realizačního týmu nahlášen zároveň jako hráč, je vždy v nejasných situacích v případě přestupků ve svém prostoru pro střídání považován za hráče.

      Výklad pravidla 305/1 (rok 2023)

      KRD tímto upozorňuje na pravidlo 305/1, podle kterého se musí všichni členové realizačního týmu během utkání nacházet ve vlastním prostoru pro střídání.

      V praxi, zejména na utkáních play-off / play-down, jsou členové realizačních týmů mnohdy mimo vymezené prostory pro střídání, což je v rozporu s výše uvedeným pravidlem. Cílem upozornění je, aby se členové realizačních týmů skutečně nacházeli ve vlastním prostoru pro střídání a předcházelo se tak potenciálním konfliktním situacím.