Mistrovství ČR žáků

Mistrovství České republiky žáků je vrcholovým turnajem, kde spolu soupeří nejlepší žákovské týmy z jednotlivých regionů. Cílem mistrovství je porovnat výkonost hráčů a družstev mezi jednotlivými regiony. Turnaj pořádá od roku 2000 Český florbal.

Mistrovství České republiky starších žáků pro rok 2023 hostí v termínu 5. - 7. května Jihomoravský kraj. Předchozího hostitele - Florbal Náchod, letos v pořádání vystřídal Bulldogs Brno. Vítězem předchozího MČR se stalo družstvo ACEMA Sparta Praha, které letos bude titul obhajovat. Stejně jako v minulých ročnících je zachován počet dvanácti účastníků, kteří se utkají ve třech dnech ve STAREZ arena Vodova Brno.

Po dvou účastnících dodal Jihomoravský kraj, kraj Praha, Liberecký a Královéhradecký kraj; jednoho zástupce má na turnaji kraj Pardubicky, Královéhradecký, Kraj Vysočina, Olomoucký a Moravskoslezský. Žádného zástupce na turnaji nemá kraj Karlovarský, Zlínský, Středočeský a Ústecký.

Ve STAREZ arena Vodova Brno se během třídenních bojů utkají družstva ve čtyřech skupinách. Páteční den bude od 10. hodiny patřit bojům v základních skupinách. V sobotu se odehrají zápasy play-off; pokračování bojů, semifinále a zápasy o umístění se odehrají v neděli. V tento den bude také kolem půl šesté znám mistr pro rok 2023. Hrací čas je 3 x 10 minut čistého času, utkání play-off a o umístění jsou hrána do rozhodnutí, v případě nerozhodného výsledku následuje 5 minut prodloužení s pravidlem náhlé smrti; dále případně 3 série trestných střílení.

Spolupořadatel: Bulldogs Brno

Klub Bulldogs Brno byl založen v září 1993. V květnu 1997 se jeho muži stali akademickými mistry České republiky, o rok později tohoto úspěchu dosáhl i ženský tým. Bulldogs patří k nejstarším tuzemským florbalovým klubům a letos slaví kulaté 30. výročí založení.

Za dobu své existence prošlo klubem přibližně 10 tisíc sportovců. Aktuální členská základna Bulldogs Brno čítá přes 1.500 členů, z toho přibližně 500 jsou aktivní hráči. Bulldogs Brno hrají své zápasy v Městské sportovní hale Vodova, která je považována za nejlepší florbalovou halu v ČR. Mládežnická družstva Bulldogs Brno patří k absolutní špičce, což svědčí o nejvyšší kvalitě a koncepčnosti práce s mládeží. Jen v poslední sezóně získala mládež Bulldogs například 2. místo na MČR starších žáků, 3. místo na MČR dorostenek, 3 vítězství na Ostravských hrách, 1. a 2. místo na Prague Floorball Cup nebo 7 medailí na Open Game 2022 včetně dvou vítězství.

Účastníci MČR žáků

1) Nejlépe umístěné družstvo z každého regionu v kategorii starších žáků (celkem 7 družstev)
2) Spolupořadatelské družstvo z pořadatelského regionu
3) Zbylá čtyři místa zaplní druhá nejlépe umístěná družstva ze čtyř nejpočetnějších regionů

​Hrací systém

Družstva na MČR jsou rozdělena do 4 základních skupin po 3 účastnících, ve kterých hrají utkání jednokolově systémem každý s každým. Vítězové skupin postupují přímo do čtvrtfinále, družstva na 2. a 3. místě hrají osmifinále (křížem) s družstvy na 2. a 3. místě z jiné skupiny. Systém play-off je hrán do určení konečného výsledku.

Všechna utkání jsou hraná systémem 5+1 na hřišti o velikosti 36 x 18 metrů.
Utkání základních skupin nejsou hraná do rozhodnutí. Za vítězství se družstvu udělují tři body, za remízu jeden bod.

Utkání play-off a o konečné umístění jsou hraná do rozhodnutí. V případě nerozhodného výsledku následuje 5 minut prodloužení s pravidlem náhlé smrti. Dále případně trestná střílení.