Florbalové vybavení

Ochranné brýle

Český florbal doporučuje užívání ochranných brýlí u hráčů mladších 18 let! Věnujte, prosím, zvýšenou pozornost ochraně zraku před náhodným zásahem míčkem či florbalkou.


Pořizujte pouze brýle opatřené certifikáty CE nebo IFF.

Florbalka

Vůbec nejbouřlivějším vývojem v posledních letech prošly florbalky. Právě vysoká míra individuálních potřeb a nároků florbalistů na nejdůležitější vybavení dává výrobcům široký prostor k experimentům a vývoji nových technologií výroby, designu a zpracování florbalek. Trh je tak nasycen nepřeberným množstvím typů, ať už klasických, tak těch vybavených špičkovými technologiemi. Ceny certifikovaných florbalek se pohybují v rozmezí 400 -  2 000 Kč (pro děti) a 400 - 7 000 Kč (pro mládež a dospělé).

Délka

Nejdůležitějším parametrem florbalky je její délka. Příliš dlouhá florbalka znesnadňuje práci s míčkem, příliš krátká pak hrozí zraněním zad. Ideálně dlouhá florbalka by měla stojícímu hráči sahat k pupíku. Maximální povolená délka florbalky je 114 cm (délka tyče 104 cm), hráči vyššího vzrůstu ale mohou IFF požádat o výjimku: 116 cm pro hráče nad 190 cm a 118 cm pro hráče nad 194 cm.

Tvrdost hole

Volba tvrdosti hole závisí především na hmotnosti, ale také síle hráče. Při správně provedené střele se totiž využívá pružnosti hole ke zvýšení rychlosti vystřeleného míčku. Pro děti a ženy jsou tak vhodné měkčí hole (36 - 31), pro silové hráče pak ty nejtvrdší (26 - 23). Číslo udávající tvrdost hole je průhyb hole v milimetrech při bodovém zatížení silou 300 N.

Strana čepele

Rovné a tedy univerzální čepele nalezneme především už jen u historických nebo nejzákladnějších florbalek. Moderní florbalové čepele jsou výrobci tvarovány pro co nejlepší vedení míčku a dělí se na levé a pravé podle ruky hráče, která je při hře s míčkem níže.

Tvrdost čepele

Tvrdost čepele má rozhodující vliv na techniku práce s míčkem. Nejrozšířenější je univerzální střední tvrdost s vyváženou schopností kontroly míčku a razantní střelby. Měkké čepele jsou vhodné pro technicky založené hráče a střelbu z menších vzdáleností, tvrdé čepele jsou pak vhodné pro silové střelce a dalekonosnou střelbu příklepem.

Tvar rukojeti

Nejrozšířenějším typem úchopu florbalky je kulatý. Řada hráčů pak preferuje oválný či kombinovaný, kdy je oválné držení pouze v horní části hole. Na trhu se občas objevuje i hranatý úchop známý z ledního hokeje.

Tvar hole

S omezenými možnostmi tvrdosti hole výrobci docilují zvýšení pružinového efektu florbalek také různým zakřivením či tvarováním hole známým také jako technologie "curve" či "bow". Vedle těchto základních dvou typů se na trhu vyskytují další alternativy.

Materiál hole

Je určující především pro váhu hole, která ovlivňuje pocit kontroly. Běžné hole sestávají z těžšího kompozitu, elitní modely mají výrazný podíl karbonu (okolo 85 %). Nejlehčí hole váží kolem 100 g. Maximální možná váha hole s omotávkou je 380 g.