800 střel za sezonu? Mám rád, když je v brance veselo, říká nejvytíženější gólman Divize

Brankář Ondřej Horák při utkání Slavkova na hřišti Bílovce | foto: FBC Spartak Bílovec

Odchytal nejvíce minut v soutěži, šlo na něj přes 800 střel a zaznamenal i velmi slušnou úspěšnost zákroků. Brankář FBC Slavkov Ondřej Horák zažil se svým týmem velkolepý ročník, když si klub vůbec poprvé v historii zahrál Divizi. Čtvrtou nejvyšší ligu sice Jihomoravané nakonec neudrželi, nejen Horák si však odnáší mnoho zkušeností a zážitků.


Napříč všemi pěti skupinami Divize, které jsou rozděleny podle regionů, vyčnívalo ve statistikách jméno Ondřeje Horáka. Právě odchovanec Slavkova a zároveň brankář divizního nováčka strávil ve hře 1 324 minut a čelil 804 střelám. Nikdo jiný z celé soutěže neměl tolik práce, zatímco svoji úspěšnost zákroků vyšponoval až k 82 procentům. A nutno dodat, že vysoké tempo mu rozhodně vyhovovalo.

„Když toho na vás jde méně, hrozně se ukáže třeba jediná chyba, což nemám moc rád,“ líčí třicetiletý gólman.

Se Slavkovem jste poprvé v historii hráli Divizi E. Jak se za přelomovou sezonou ohlížíte?
Zmínil bych slovo nadšení. V Divizi se hraje 3 × 20 minut a plně se soustředíte jen na jediný zápas. Je to takový velký florbal oproti nižším soutěžím, které fungují turnajovým způsobem a většinou absolvujete dva kratší zápasy za den. Měli jsme i nástupy, zkrátka všechno vás více dostane do atmosféry utkání. Není to žádný sraz půlhodinky před startem a podobně. V turnajovém systému navíc bývá trochu problémem druhý duel, když na něj musíte někde v hale čekat. Člověk přitom trochu ztuhne. Zkušenost s Divizí tak byla parádní možností okusit vyšší úroveň florbalu.

Byly znát výkonnostní rozdíly mezi vámi jakožto nováčkem a dalšími účastníky soutěže?
Nějaké určitě. Nicméně velmi nás potěšil už první zápas s Olomoucí, který byl jedním z našich nejlepších. Utkání nás dost překvapilo a asi i motivovalo do celého ročníku. Tehdy jsme sice prohráli, ale myslím si, že jsme podali dobrý výkon proti celku s postupovými ambicemi. Každopádně během sezony se mezery projevovaly a rozhodně je na čem pracovat.

Divizi jste nakonec neudrželi. Převažuje spíše zklamání z desáté příčky a pádu, nebo pozitiva z nasbíraných zkušeností i klubového milníku?
Míchají se oba pohledy. Troufám si říct, že jsme se chtěli v lize zachránit, na vyšší ambice jsme však necílili. Bylo super si to vyzkoušet a nabrat mnoho herních zkušeností. Již jen to, že dojedete do haly, zahlásí se line-up a spousta dalších věcí, posouvá úroveň výrazně nahoru. Týmově se ale musí zmínit lehké zklamání - nechybělo moc bodů, abychom se udrželi.

Horák ve slavkovské brance během utkání Divize E | foto: FBC Spartak Bílovec

Co vám tento ročník ukázal za možnosti, na nichž se musí zapracovat?
Pravděpodobně je potřeba nějakým způsobem zkvalitnit trenérský štáb, protože všechno měl na hrbu jeden ze samotných hráčů do pole. A v Divizi zřejmě není toto nastavení úplně ideální, už to chce někoho mimo. Důležitý je i širší kádr - druhou půlku sezony jsme odjezdili v 11 nebo 12 lidech, což je málo.

Jak hodnotíte vaše osobní výkony mezi tyčemi?
Myslím si, že to nebylo nejhorší. Docela se mi podařilo nemarodit a vyšla mi spousta zápasů, takže to mě moc těší. Vždy to ovšem může být lepší. Vidím na sobě hodně chyb, na nichž se dá pracovat.

Čelil jste neskutečným 804 střelám, což je jasně nejvíce ze všech pěti skupin Divizí. Cítil jste v brankovišti, že to býval někdy pořádný zápřah?
V některých utkáních to bylo dost cítit. Zrovna v už zmiňovaném boji s Olomoucí, kdy bylo pro nás všechno nové, to létalo poměrně často. Ale zrovna tento zápas se mi vcelku vydařil a prohra 3:5 nebyla tak špatná.

Úspěšnost zákroků jste v sezoně vytáhl až na bezmála 82 procent. Jak vás taková statistika těší?
Značně tomu dopomohla četnost střel, jež na mě šly. Kdybych měl hrávat Divizi pravidelně, asi bych se rád viděl v tomto čísle ještě někde výš.

Brankáři s nejvíce odchytanými minutami v základní části Divize 2023/24
PořadíJménoMinutKlub
1.Ondřej Horák1 324FBC SLAVKOV
2.Jakub Rytíř1 258Florbal Jindřichův Hradec
3.Adam Rozlivka1 192FTC Vysoké Mýto
4.Tomáš Hlava1 166TJ Sokol H. Brod
5.Jan Dvořák1 136OLYMP PRAHA

Míváte radši střetnutí, při kterých čelíte více střelám, nebo naopak?
Úplně mi vyhovovalo, že na mě mířilo tolik pokusů. Díky tomu jsem více v utkání a snáze se do něj dostanu. Je to lepší než v nižších ligách, kdy čekáte proti slabšímu soupeři, co se bude dít. Potom se hrozně ukáže třeba jediná chyba a nemám to moc rád. Příjemnější je, když je v brankovišti pořád veselo.

Jsou nějaké způsoby, jak na sobě individuálně pracujete?
Maximálně se občas podívám na nějaké video na YouTube nebo zkouším třeba něco okoukat od ostatních gólmanů. V Divizi bylo dost lepších kluků, ale jinak toho systematicky moc není. Dalo by se to určitě zlepšit. (úsměv)

Posouval vás i samotný fakt, že jste chytal v nové soutěži, proti lepším protivníkům?
Jednoznačně. Pravidelnost zápasů každý týden, jejich vyšší počet i delší čas byly důležité faktory. Potřeboval jsem lepší fyzičku proti spoustě střel, bylo to pro mě pozitivní a dá se z toho brát i do budoucna.

Sám jste odchovancem FBC Slavkov. Stala se tak uplynulá sezona pro vás o to emotivnější, že jste si Divizi zkusil se svým dlouholetým klubem?
Přesně. Jsme tady banda kamarádů, se kterými hraju už prakticky deset let. Všechny zážitky jsme si užívali jako parta, což se nakonec ukázalo, že samo o sobě na tuto soutěž nestačí, ovšem ve finále jsme mohli být s naší snahou všichni spokojeni.

Rozehrávka Ondřeje Horáka při domácím zápase Slavkova | foto: FBC Spartak Bílovec

Ve Slavkově působíte již od svých mládežnických let. Našli by se v kádru nějací hráči, které znáte ještě z této doby?
V týmu stále je skupinka lidí, s níž pohromadě fungujeme už od žákovských či dorosteneckých dob. Někteří už byli součástí Slavkova, když jsem tehdy přicházel, jiní se připojili třeba během dalšího roku. Takto dlouho to tedy táhneme - a jsem přesvědčen, že ještě nějakou sezonu spolu vydržíme.

Byl jste brankářem vždy, nebo jste pokukoval také po jiných postech?
Už odmalička se mi moc nechtělo běhat, takže jsem se vždycky cpal do branky (úsměv). I do Slavkova jsem šel s tím, že mi kamarád nabízel, jestli si nechci zkusit chytání. Dostal jsem se tak rovnou mezi tyče.

Věříte, že slavkovský kolektiv zůstane pohromadě. Po žádném přestupu se tedy neohlížíte? Nevšiml si třeba někdo vašich divizních výkonů?
Nikdo se mi neozval a sám už takové cíle asi nemám. Rád bych si Divizi ještě jednou zahrál, ale především s naší slavkovskou partou, než abych hledal přestupy nebo nějaké jiné cesty.

Týmovým cílem do nového ročníku tak bude návrat o patro výše?
Bylo by fajn si lepší soutěž ještě jednou vyzkoušet. Škoda, že jsme ji neudrželi - bylo by to o dost jednodušší než teď znovu bojovat o postup. Dá se totiž očekávat, že návrat nebude vůbec jednoduchý.

Brankáři, kteří čelili v základní části Divize 2023/24 nejvíce střelám
PořadíJménoStřelKlub
1.Ondřej Horák804FBC SLAVKOV
2.Jakub Rytíř653Florbal Jindřichův Hradec
3.Jakub Rudiš622FBC Panthers Liberec
4.Jan Dvořák599OLYMP PRAHA
5.Vojtěch Kořínek577PASKOV SAURIANS

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se