2
    Jiří BESTA
    opakované přestupky

Češi ustáli tlak Němců a jsou ve čtvrtfinále mistrovství světa

Češi se radují z branky Martina Kisugiteho (5) v klání s Německem na MS 2022 | foto: Barbora Reichová/Český florbal

Národní tým se ve svém druhém střetnutí v rámci mistrovství světa utkal ve Winterthuru s houževnatým Německem. Trenér Jaroslav Berka před duelem lehce zamíchal sestavou a poprvé v kariéře se tak na hřišti seniorského světového šampionátu objevil Jonáš Kreysa. O vítězi tohoto utkání český tým rozhodl šesticí branek ve druhé třetině, Němci ale nic nevzdali a Čechům ve třetí periodě výrazně zatápěli. I tak si národní tým pojistil postup do čtvrtfinále.

Češi se do vedení dostali už ve 3. minutě zápasu, kdy využil Šindlerovy křižné přihrávky Martin Kisugite. On sám pak měl v první periodě ještě dvě další gólové šance, místo něj se ale prosadil Josef Rýpar. Ten si naběhl do zcela volného středu hřiště a volné dálnice před sebou využil nechytatelnou střelou nad nohu německého brankáře. Ani za stavu 2:0 ale Česko nemohlo polevit, neboť se soupeř dvakrát dostal do velké šance a jednou také orazítkoval břevno Benešovy brány.

Ve druhé periodě národní tým předvedl, že má tento zápas pod kontrolou, když se šesticí branek dostal do pohodlného vedení 8:1. V čase 31:18 se ale poprvé prosadilo také Německo, za které skóroval Julian Nihlen, který svou brankou ukončil 91 minut a 19 vteřin trvající neprůstřelnost českého brankáře Martina Beneše na mistrovství světa.

V opojení dojmu, že zápas je rozhodnutý, přeřadili čestí florbalisté ve třetí periodě na nižší rychlost a inkasovali pětkrát po sobě. Německo dohánělo, seč mu síly stačilo a dvakrát využilo svou dvojitou přesilovou hru, nakonec ale skončilo na dvoubrankové ztrátě a s Českem tak v základní skupině prohrává 6:8. Rozhodující branku zápasu má na starosti Josef Rýpar, brankář Martin Beneš zase k výhře přispěl devatenácti úspěšnými zákroky.

„Věděli jsme, že pro Němce to bude svým způsobem svátek. Dobře bránili, jsou to velcí chlapi. Myslím si, že na konci se trochu projevilo to, že máme nejmladší tým z top čtyřky a na kluky dolehl tlak toho, že ‚musíme hladce vyhrát’. Na druhou stranu se nám dobře povedla druhá třetina. Na konci padaly góly z nesmyslných vyloučení, což už se nám stalo druhý zápas po sobě a je to něco, co si musíme před dalším zápasem vyříkat,” hodnotí klání asistent trenéra Pavel Brus.

Německo - Česko 6:8 (0:2, 1:6, 5:0)

Branky: 32. Nihlen, 46. Heins, 50. Heins, 55. Hoppe, 56. Wöcke, 60. Nihlen - 3. Kisugite, 13. Rýpar, 21. Delong, 28. Besta, 32. Krbec, 33. Kreysa, 33. Rýpar, 39. Langer. Rozhodčí: Boström - Soderman. Vyloučení: 4:3, navíc Gruber (CZE) 2+2. Využití: 2:2. Diváci: 1158. Zásahy brankářů: Lemke 28 - Martin Beneš 19. | MATCH CENTER | ČT sport

Sestava Česka: Martin Beneš (Bauer) – Němeček (C), Hemerka, Rýpar, Punčochář, Gruber, Kisugite – Havlas, Langer, Marek Beneš – Krbec, Forman, Delong – Besta, Šindler, Kreysa – Ondrušek, Jendrišák, Tokoš.