Reprezentace žen vykročí k domácímu mistrovství světa, v Kutné Hoře se představí omlazený tým

České reprezentantky na MS v Singapuru | foto: Martin Flousek/Český florbal

První zastávkou na cestě k vrcholu v podobě domácího mistrovství světa bude pro reprezentaci žen Kutná Hora, kde absolvuje výběr pod vedením Lukáše Procházky přípravný kemp. Trenérský štáb vybral rozšířenou nominaci, v níž nechybí ani sedm hráček z uplynulého juniorského šampionátu.


Více než rok a půl plný tvrdé a intenzivní práce čeká na ženskou reprezentaci, kterou budou v nadcházejícím ročníku čekat hned dva vrcholy. Tím prvním budou Světové hry v Číně, na něž se kvalifikovaly díky bronzovému úspěchu na posledním mistrovství světa, ale především domácí šampionát, který budou hostit města Brno a Ostrava.

Náročnost celého nadcházejícího období si plně uvědomuje i realizační tým. "Začátek nového cyklu se opírá o naši velmi detailní analýzu MS v Singapuru, nad kterou jsme s Kati (Eteläpää, asistentka trenéra) strávili nespočet hodin. Zaměřili jsme se na týmové fungování, herní parametry, technicko-taktické prvky, kondiční složku, mentální stránku - zkrátka jsme analyzovali vše, co by nám mělo posloužit jako zkušenost k tomu, abychom byli co nejlepší. Vnímáme, že je před námi obrovská výzva a moc se na ni těšíme. Zároveň si ale naplno uvědomujeme s tím spojenou velkou zodpovědnost," říká trenér Procházka.

Ten nedávno prezentoval první podobu realizačního týmu, Lukáše Netrefu na lavičce nahradila Michaela Marešová, v pozici asistentky pokračuje finská expertka Kati Eteläpää (více jsme psali zde). "Detailně nastavujeme jednotlivé oblasti tak, aby byl v celém cyklu stále jasný a čitelný systém a jednotlivé kroky na sebe plynule navazovaly. V květnu jsme se s Kati a Míšou sešli na MS juniorek ve Finsku, kde jsme měli unikátní možnost na všem pracovat. Do detailu jsme diskutovali o okruhu hráček, propracovávali celkový koncept a zaměřovali se na hodnoty, které tento cyklus budou reprezentovat. Musíme nastavit vše tak, aby nás každá akce posunula do vyšší kvality. Nemůžeme si dovolit ztratit ani jeden den, vše musí být a bude precizně naplánováno. Od všech členek a členů týmu to bude vyžadovat značnou dávku úsilí a zodpovědnosti. Jenom tak můžeme být na mistrovství úspěšní. A právě v Kutné Hoře nás čeká první a nesmírně důležitý krok na této cestě směrem k domácímu šampionátu," popisuje český trenér, který v prosinci dovedl Češky k bronzové medaili.

Trenér Lukáš Procházka na MS žen v Singapuru | foto: Martin Flousek/Český florbal

Nominace na úvodní kemp nového cyklu obsahuje spoustu nových tváří. Hned sedm hráček absolvovalo uplynulé juniorské mistrovství světa, pro čtyři z nich se bude jednat o vůbec první zkušenosti s ženským národním týmem. "Jedním z hlavních úkolů pro tento rok je zvýšit konkurenci. V reprezentaci potřebujeme zdravou konkurenci, jenom tak se budou hráčky zlepšovat a posouvat florbalově výš. Některé holky už mají zkušenosti s fungováním s dospělou reprezentací - Anna Brucháčková a Karolína Klubalová absolvovaly dokonce seniorské MS, Lucie Baldreichová zase finálový kemp před šampionátem v Singapuru, na kterém ukázala svůj potenciál. K nim se připojují další mladé hráčky, které mají za sebou juniorské mistrovství světa, zároveň ale prokazovaly svou kvalitu v extralize a mnohdy měly velmi důležité role ve svých týmech. V mých očích přinesou kvalitu, nekoukáme na to, kdy se kdo narodil, sledujeme výkony a potencionální přínos pro tým. Kdybychom v holkách neviděli kvalitu, nebyly by v nominaci. Samozřejmě je zde i značný potenciál pro jejich florbalový růst, šampionát je za rok a půl," komentuje nominaci nových tváří Procházka.

Svou šanci se ukázat dostanou Sofie Gocová, Veronika Machálková, Nela Sikorová a také Nikola Štekerová, která je jako jediná ročník 2007 a zatím neměla možnost hrát v ČEZ Extralize. "Na začátku předchozího cyklu s námi jela na sraz Anna Brucháčková, také bez jediného startu mezi dospělými a také jsem s tím byl konfrontován. Věřil jsem své intuici, stejně jako teď v případě Nikoly. Nechci obě holky srovnávat, protože Nikola je typologicky jiná hráčka, ale má předpoklady pro mezinárodní florbal. Jestli je to brzy, to ukáže až čas, ale pokud na sobě bude pracovat a zůstane nohama na zemi, může se prosadit," objasňuje Procházka volbu talentované hráčky.

"Hráčku takového formátu v národním týmu chcete, avšak Eliška aktuálně řeší svoji budoucnost, o které si musí rozhodnout sama. Budeme v kontaktu a uvidíme, jak se situace vyvine."
Lukáš Procházka, hlavní trenér reprezentace

Do sestavy se vrací po zranění také obránkyně Kateřina Vachudová, po delší době se v národním výběru objeví také nejproduktivnější hráčka základní části i play-off ČEZ Extraligy Barbora Husková a Pavlína Bačová. "Troufnu si říct, že pokud by se Kačka nezranila, mohla být i v nominaci do Singapuru. Zranění ji přibrzdilo, ale v play-off už se zase vrátila do svého obvyklého módu. Bára se ve druhé polovině sezony dostala do velké formy, táhla Vítkovice, a to nejen gólově. Přišlo mi, že se zlepšila i v činnostech, které dříve nebyly její doménou, nominaci si jednoznačně zasloužila. Rovněž Pája má za sebou velmi dobrou sezonu a dlouhodobě prokazuje své kvality v extralize. Její zapojení v minulém cyklu nebylo zejména ze zdravotních důvodů ideální, ale pokud bude mít, chuť, motivaci a výkonnost, má dveře otevřené," vysvětluje český trenér.

V řadě tradičních opor chybí jedno jméno, v nominaci aktuálně nefiguruje kapitánka Eliška Krupnová. "Setkali jsme se bezprostředně po švédském superfinále. Hráčku takového formátu v národním týmu chcete, avšak Eliška aktuálně řeší svoji budoucnost, o které si musí rozhodnout sama. Momentálně k tomu neumím říci víc. Každopádně budeme stále v kontaktu a uvidíme, jak se situace vyvine," popisuje Procházka.

Nominace reprezentace žen
  • Tréninkový kemp, Kutná Hora
  • 19. – 23. 6. 2024

Brankářky: Jana Christianová (Florbal Chodov), Lenka Remešová (IBK Lund, Švéd.), Monika Šolleová (Tatran Střešovice).

Hráčky v poli: Pavlína Bačová (FBC Ostrava), Lucie Baldreichová, Eliška Chudá, Nikola Štekerová (vš. Florbal Chodov), Anna Brucháčková, Veronika Machálková (obě Bulldogs Brno), Sofie Gocová, Kateřina Vachudová, Lucie Želízková (vš. Tatran Střešovice), Barbora Husková, Michaela Kubečková, Nela Sikorová, Šárka Staňková (vš. 1. SC Vítkovice), Nela Jiráková (Endre IF, Švéd.), Vanessa Rebecca Keprtová (KAIS Mora, Švéd.), Karolína Klubalová (FBC Liberec), Simona Korbelářová, Radka Korbelářová (obě FbŠ Bohemians), Michaela Mechlová (SB-Pro, Fin.), Denisa Ratajová, Martina Řepková (obě Zug United, Švýc.), Eliška Trojánková (Piranha Chur, Švýc.).

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se