Pátý šampionát jako hlavní trenér! Martiník pokračuje u juniorské reprezentace

Trenér juniorské reprezentace Tomáš Martiník | foto: Český florbal

Výkonný výbor Českého florbalu (VV) schválil prodloužení spolupráce s úspěšným trenérem Tomášem Martiníkem, který na začátku května dovedl juniorskou reprezentaci k bronzové medaili na mistrovství světa ve finském Lahti.


Pro 51letého kouče se bude jednat již o pátý cyklus na lavičce národního týmu do 19 let. Tímto počinem tak dorovná Zdeňka Skružného v roli nejdéle sloužícího hlavního trenéra reprezentačního výběru. Kompletní složení realizačního týmu poznáme v nadcházejícím měsíci. "Za Tomáše Martiníka nehovoří jen čísla, ale především úspěchy. Kromě toho, že každý cyklus zakončil medailí a v roce 2022 dovedl juniorky k historickému finále, dokáže pravidelně se svými hráčkami porážet ostatní týmy v top čtyřce. Florbalistky, které projdou juniorskou reprezentací, pak plynule směřují do ženského výběru, kde se velmi snadno zařazují k oporám, což je samozřejmě velmi pozitivní benefit, a proto má naši důvěru i v nadcházejícím cyklu," říká Václav Culka, předseda Komise elitních reprezentací Českého florbalu.

"Předně bych chtěl říct, že si moc vážím nabídky Českého florbalu pokračovat jako trenér juniorské reprezentace a moc rád jsem ji přijal. Je to pro mě jednoznačně velká čest vést nadále český tým. Zároveň to vnímám jako další velký závazek a zodpovědnost směrem k práci s novým cyklem těch nejperspektivnějších hráček. Cítím v sobě pořád obrovskou motivaci pro práci s juniorskou reprezentací. Chtěl bych nadále uplatňovat nabité zkušenosti nejen z právě skončeného cyklu a pokračovat tak v trendu medailových úspěchů na mistrovství světa. Ač těch medailí už je v poslední době docela dost, tak stále máme před sebou tu metu nejvyšší. Visí vždycky poměrně vysoko, ale cítím, že je v naších silách ji zdolat. Už několikrát jsme tomu byli hodně blízko, takže chci věřit a hlavně udělat všechno pro to, abychom si ji už příště nenechali utéct," říká Martiník.

Výkonný výbor schválil pokračování Martiníka pro nadcházející cyklus i na základě detailní analýzy uplynulého šampionátu, kterou vypracoval sportovní manažer elitních reprezentací Jaroslav Berka. "Tým udělal za uplynulý cyklus opravdu velký herní progres. V semifinále i obou zápasech proti Švýcarsku byl výrazně lepší a své soupeřky jasně přehrál. To je rozhodně pozitivní trend, protože není úplně standardem, aby byl český tým lepší ve všech utkáních s týmy z top čtyřky na jednom turnaji. Analýza těchto duelů vycházela i z porovnání toho, jak s danými soupeřkami hrály mistryně světa ze Švédska a ani ony je nedokázaly takto jednoznačně přehrát a vytvořit si herní převahu. I proto je nepostup do finále vzhledem ke kontextu předváděné hry hodnocen jako neúspěch," vysvětluje Berka.

"Nejdeme však cestou, že práci realizačního týmu hodnotíme pouze na základě dílčího neúspěchu, naopak právě zkušenost s tímto průběhem šampionátu bude podklad pro zlepšenou práci v dalším období. S realizačním týmem jsme si na základě toho definovali cesty a kroky směrem k tomu, co by se v nadcházejícím cyklu mělo stát, aby tentokrát korelovaly s výkony i výsledky. To je důvod, proč jsme navrhli pokračování Tomáše Martiníka v roli hlavního trenéra reprezentace juniorek. Cílem pro nadcházející cyklus je využít toho, že se české hráčky dostaly do pozice, kdy jsou schopné přehrávat i nejlepší týmy světa, dále chceme využít zkušeností, které realizační tým má, a dát mu možnost dosavadní dobrou práci vylepšit a zdokonalit," popisuje sportovní manažer elitních reprezentací.

Trenér Tomáš Martiník na MS juniorek 2024 v Lahti | foto: Martin Flousek/Český florbal

K juniorské reprezentaci nastoupil trenér, který na klubové úrovni dovedl vítkovické ženy ke třem titulům v ČEZ Extralize a stříbru v Poháru mistryň, v roce 2016. Hned z prvního mistrovství světa v St. Gallenu dokázal přivézt bronzovou medaili. Stejný úspěch zopakoval v roce 2021 na odloženém šampionátu v Uppsale. Tam navíc zaznamenal další obrovský milník, se svým týmem totiž dokázal jako první český ženský národní výběr porazit Švédky.

O rok později v polských Katovicích pak poprvé dokráčel s juniorským týmem do finále mistrovství světa, kde byly jeho svěřenkyně jeden nájezd od prvenství. Posledním medailovým úspěchem pod Martiníkovou taktovkou je bronzová medaile z finského Lahti. S týmem se už v červnu na úvodních výběrových trénincích začne postupně připravovat na juniorské mistrovství světa, které bude hostit v roce 2026 Itálie.

"Těším se na další generaci mladých a nadějných florbalistek, na práci s jejich potenciálem, na sledování jejich individuálního progresu a schopností uhrávat zápasy s těmi nejlepšími světovými týmy. V minulých týdnech jsme v rámci reprezentačního úseku ČF společně důkladně analyzovali průběh celého minulého cyklu, včetně našeho herního projevu na MS v Lahti. Na jedné straně jsme se shodli na pozitivním dlouhodobějším kontinuálním progresu výkonnosti a dovedností juniorských hráček, taktéž i na schopností českého týmu opakovaně přehrávat týmy z top čtyřky. Na druhé straně jsme se snažili najít a definovat i ty negativní aspekty naší hry, hlavně ty, u kterých vnímáme výrazný prostor ke zlepšování, a které nám zatím znemožňují zvládat klíčové momenty rozhodujících zápasů. Tím nejpodstatnějším aspektem je asi naše "skills" (ne)kvalita a nedostatečná efektivita střelby a finálního zakončení právě v těchto zlomových zápasech. V tomto za ostatními dlouhodobě zaostáváme a bohužel nám to často bere velká vítězství, třeba i to letošní. Společně s celým realizačním týmem se budeme snažit na všem tomto co nejzodpovědněji a nejintenzivněji pracovat, a všichni věříme, že za dva roky budeme moct znovu usilovat o ty nejvyšší možné cíle," odhaluje Martiník.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se