Historický milník? Tým si zaslouží poklonu, pořád ale máme na čem pracovat

Trenér ženské reprezentace Lukáš Procházka | foto: Martin Flousek/Český florbal

V historii českého florbalu bude navždy zapsán jako trenér, který dovedl ženskou reprezentaci k první výhře nad Švédskem. Lukáš Procházka si triumfu nad výběrem Tre Kronor velmi cení, zároveň však dokáže zkrotit emoce. Před reprezentací je stále ještě dlouhá cesta.


České florbalistky zajistily fanouškům v Ústí nad Labem během uplynulého víkendu parádní zážitek. Před jejich zraky totiž zlomily jeden obrovský milník. Zápas se Švédskem byl doslova reklamou na ženský sport. Obrovské tempo, spousta šancí, na obou stranách vynikající brankářky a samozřejmě pořádná dávka emocí zakončená bujarou radostí po nájezdovém dramatu.

"Z výkonu holek jsem byl nadšený. Vidět nás tři minuty před koncem presovat za švédskou bránou za stavu 3:3 a jít si pro to vítězství, to bylo něco skvělého. Nechtěli jsme jen čekat, ale chtěli jsme hrát, být aktivní a o to je vítězství cennější. Museli jsme mít důkladnou obranu, podržela nás skvělá Šolí, stejně tak jako Christy v předchozích dvou zápasech. Myslím si, že za ten morál a za to, jakým způsobem jsme se popasovali s průběhem zápasu, kdy jsme nevyužili šance, Švédky nám daly góly a za stavu 1:3 jsme nakonec dokázali zápas otočit, si tým zaslouží velkou poklonu. Je také potřeba vidět, v jaké kvalitě a intenzitě jsme odehráli všechny zápasy EFT, jak s Finskem tak se Švýcarskem jsme hráli velmi aktivně a i tyhle zápasy byly velmi kvalitní a nebylo v nich moc "hluchých" pasáží," nešetřil Procházka slovy chvály po dějepisném klání.

Jak jste zmiňoval, prohrávali jste 1:3. Co bylo klíčem k tomu, že jste nakonec utkání dokázali srovnat?
Klíčem bylo, že jsme věřili. Cítím, že holky věřím nám a my věříme jim. Tenhle tým si uvědomuje svou sílu a už nepadá výkonem dolů v průběhu zápasu. I v tomhle ohledu jsme udělali obrovský posun. Ve chvíli, kdy se dostaneme na naší hranici, tak jsme schopní hrát vyrovnané zápasy se světovou špičkou. My jsme v Ústí předvedli tři kvalitní výkony. Hráli jsme v určitých pasážích vysoký presink, nebáli jsme se hrát aktivně a na vítězství. To je super zjištění.

Celkově berete druhé místo na turnaji. Jak hodnotíte celé EFT?
Umístění vůbec neřeším. Nedůležitější je, že nás celá tato akce zase posunula o další kus dál v rámci naší přípravy na mistrovství světa. Klíčové je to, že náš tým je zas o velký krok dál. Dokázali jsme v mnoha ohledech tvořit hru, přijít se svým vlastním plánem a nepřizpůsobovat se hře soupeře a v tom byl velký rozdíl oproti minulosti.

Překonali jste historii, zlomili zakletý milník a užili si skvělé emoce. Může to být pro holky dobré nakopnutí směrem k šampionátu?
Já věřím, že ano. V triumfu nad Švédskem ale musíme najít jenom tu motivaci, jinak by to bylo nebezpečné. Pořád je to první vítězství z osmadvaceti zápasů, takže si nemůžeme myslet, že jsme teď na jejich úrovni. Všichni viděli, že si Švédky vytvořily často tlak, spoustu střeleckých pozic i přes naší aktivní a myslím že kvalitní obranu. Musíme prostě pracovat dál, máme ve hře aspekty, ve kterých můžeme být lepší i než Švédky, ale zároveň máme dost na čem pracovat. Jsou určité činnosti, ve kterých ještě nejsme na jejich úrovni. To víme. Navíc jsme právě píchli do vosího hnízda, Švédky nejsou zvyklé prohrávat a i z jejich reakcí bylo znát, že jim to nevoní. Myslím, že před dalším zápasem budou mít motivaci navíc a o to lépe se musíme připravit i my.

Každopádně, na turnaji nebyl žádný tým, který by vyhrál všechny zápasy. Co to podle vás znamená pár týdnů před startem MS?
Znamená to, že ta čtyřka je vyrovnanější než dříve. Každý má svou kvalitu v určitých aspektech. Čekal jsem, že Švýcarky mohou zatopit Finkám, protože hrají agresivní a nepříjemnou obranu. Já osobně moc nemám rád takové ty řeči, že Švýcarky už jsou pod úrovní zbytku top čtyřky. Není to pravda. Dokáží se skvěle připravit a zahrát vynikající zápas. Pořád jsou nebezpečné. Je jenom dobře, že ta nejlepší čtyřka je vyrovnanější. Nemohu říci, že je vyrovnaná, protože si pořád myslím, že Švédky jsou odskočené a finská první lajna je neuvěřitelná. Pořád to úplně vyrovnané není, ale je dobře, že je to vyrovnanější a že my jsme jednoznačně svou kvalitou součást top čtyřky.

Nahrávám

Vyhledávání

Ceskyflorbal.cz

E-mail

Jméno

Příjmení

Datum Narození

heslo

heslo pro kontrolu

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Chci odebírat newsletter a nabídky Českého florbalu

Nebo

Zapomenuté heslo

K ZASLÁNÍ ODKAZU KE ZMĚNĚ HESLA JE NUTNÉ SPRÁVNÉ VYPLNIT E-MAIL, KTERÝ JSTE UVEDLI PŘI REGISTRACI.

Zadejte E-mail

Vzpomněl/a jste si?

Ještě nemáte účet

Zaregistrujte se